Czy wiesz, że przez kilka stuleci osada (dzisiejsze Iwaniska) nosiła nazwę Unieszów. W 1415 roku w źródłach pojawia się nazwa Mathias de Iwaniska herbu Łodzia. Kilkadziesiąt lat później w 1450 roku król Kazimierz IV Jagiellończyk nadaje prawa średzkie wsi Unieszów wchodzącej wówczas w skład włości Jana Głowacza z Oleśnicy, wojewody sandomierskiego. Poza tym Iwaniska, to osada, której początki sięgają 1403 roku. Wówczas położono kamień węgielny pod budowę tutejszego kościoła parafialnego. Świątynię erygował biskup krakowski Piotr Wysz.

Czy wiesz, że:
Struktura rolna w gminie to ogółem 2937 gospodarstw i posesji w tym gospodarstw rolnych 2 643. Użytki rolne w gminie wynoszą ogółem 8 367 ha w tym: grunty orne - 6 117 ha, sady - 123 ha,  łąki - 571 ha,  pastwiska - 1 556 ha

Czy wiesz, że:
Najcenniejszym zabytkiem Iwanisk jest neogotycki kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany na miejscu kościoła modrzewiowego, który spłonął 19 lipca 1898 roku. Budowę nowego kościoła w 1899 r. według projektu A. Wieczorkowskiego, rozpoczął ks. M. Pinakiewicz, a dokończy? w 1905 roku ks. Henryk Skowierżak.

Czy wiesz, że:
Najcenniejszym zabytkiem gminy Iwaniska i jednym z najcenniejszych zabytków regionu s? siedemnastowieczne ruiny manierystycznej rezydencji „Krzyżtopór” w Ujeździe.

Czy wiesz, że:
W czasie I i II wojny światowej Iwaniska zostały zniszczone w znacznym stopniu. Na przełomie 1944-1945 roku przechodziła przez gminę linia frontu. Ludność wysiedlono, a miejscowość została zniszczona. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy osady. Liczba mieszkańców Iwanisk w 1946 roku wynosiła zaledwie 700 osób.

Czy wiesz, że:
W Iwaniskach, w szczerym polu znajduje się żydowski cmentarz – Kirkut. W 2006 roku został otoczony okazałym murem. Do wnętrza prowadzi piękna brama. Na ścianach ogrodzenia wmurowano macewy. Niestety cmentarz nie zachował się w całości. W 2006 roku staraniem potomków dawnych mieszkańców Iwanisk, cmentarz okalano ogrodzeniem. Odbyły się wówczas uroczystości.

Czy wiesz, że:
W gminie Iwaniska głównym źródłem dochodów jej mieszkańców jest rolnictwo, ukierunkowane głównie na produkcję mleka i chów trzody chlewnej.

Czy wiesz, że:
Iwaniska rozwijały się dzięki dogodnemu położeniu na szlakach handlowych i odbywającym się targom i jarmarkom, które ściągały kupców z różnych stron kraju.

Czy wiesz, że:
Ruiny rezydencji w Ujeździe (Krzyżtopór) zaskakują skalą i niezwykłością założenia. Manierystyczną budowlę wzniesiono w oparciu o zasady kalendarza: pałac – rok, 4 wieże – pory roku, 12 sal balowych – 12 miesięcy, 52 pokoje – 52 tygodnie, 365 okien – ilość dni w roku.

Jeśli macie Państwo ciekawe informacje - ciekawostki, które chcielibyście w tym miejscu pokazać, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.