Najstarsze na świecie ślady żerowania prehistorycznych ryb są w Ujeździe!

Przypadkowe, niezwykłe odkrycie geologów w kamieniołomie i na ścianach ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe w powiecie opatowskim. Niezwykłe skamieniałości odkryli naukowcy w gminie Iwaniska. Są to najstarsze na świecie ślady polowania ryb dwudysznych (oddychających w wodzie i poza nią) odkryte w skałach sprzed 400 milionów lat, znajdujących się w pobliżu Ujazdu. - Do dzisiaj nasza gmina przyciągała turystów, miłośników historii – mówi Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska. – Teraz dołączą do nich również pasjonaci przyrodnicy.

Skamieniałości odkryli geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Znalezisko zostało już opisane przez międzynarodowy zespół badaczy.



Prastare ślady są na tyle dobrze zachowane, że pozwoliły naukowcom na rekonstrukcję pyska żywej ryby sprzed ponad 400 milionów lat. Badacze ustalili, że były to ryby dwudyszne, które żyły w płytkich wodach morza wczesnodewońskiego. Polowały na bezkręgowce, na przykład małże, wieloszczety, stawonogi dzięki wykształceniu znakomitego narzędzia, twardych, płaskich zębów.

Dotychczas ślady pokazujące sposób polowania ryb znaleziono jedynie w Turcji, pochodzące sprzed 30 milionów lat. Znalezisko w Ujedzie jest najstarszym na świecie zapisem sposobu polowania ryb dwudysznych.

Niezwykłe w skali światowej odkrycie jest obecnie dobrze oznakowane i udostępnione dla zwiedzających. Znajduje się na prywatnym terenie sąsiadującym z restauracją Cyrkon przy zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Ślady żerowania widoczne są też na kamieniach, z których ruinę wybudowano. W XVI wieku kamienie pobierano z pobliskich kamieniołomów. Okrycia dokonano przypadkowo. Naukowcy zwiedzali ruiny i w kamieniach zobaczyli dziwne zagłębienia. Po analizie okazało się, że są to prehistoryczne ślady ryb.