10 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach odbyła się akademia z okazji  105-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ważny dzień dla wszystkich Polaków – Święto Niepodległość i zebrał  na  uroczystości całą społeczność szkolną, abyśmy przypomnieli sobie, dlaczego tak naprawdę kochamy naszą Ojczyznę – Polskę. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie, przywitani zostali  piosenką podtytułem „Flaga Polski”, ponieważ symbole narodowe stanowią ważną część wyrażania patriotyzmu. Warto wciąż na nowo przypominać, jakimi symbolami narodowymi może poszczycić się nasz kraj.

Tego dnia szkoła włączyła się również do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 uroczyście odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Wielu żołnierzy, którzy walczyli o Polskę nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, podtrzymywała na duchu piękna Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, którą znamy dziś jako Mazurek Dąbrowskiego. Jej tekst napisany przez Józefa Wybickiego wypełniał serca nadzieją oraz jednoczył wszystkich Polaków. Robi to zresztą do dzisiaj i pewnie dlatego właśnie ta pieśń została wybrana w 1927 roku na hymn narodowy.

,Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

„Co dla Ciebie oznacza słowo Ojczyzna?”– to było pytanie przewodnie montażu słowno-muzycznego. Odpowiadali na nie zarówno najmłodsi przedszkolacy, jaki również słowami poetów oraz pieśni i piosenek patriotycznych uczniowie klas starszych. Uroczystą akademię zakończyło przemówienie Pani Dyrektor Anny Michalskiej-Kapsiak, która piękne, przesiąknięte patriotyzmem słowa skierowała do całej społeczności szkolnej dziękując za występ i  zachęcając jednocześnie do udziału w lokalnych obchodach Święta Niepodległości w dniu 11.11.2023r. organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska.