Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe prowadzi intensywne działania, których głównym celem jest rozwój zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Jest to możliwe dzięki systematycznym zakupom nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

Poprzez przystąpienie do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa placówka otrzymała dotację rządową na zakup nowości do biblioteki w kwocie 4000 zł, co z wkładem własnym Gminy Iwaniska w kwocie 1000 zł dało możliwość realizacji zakupu ponad 300 nowych pozycji książkowych. Do biblioteki szkolnej trafiły głównie nowe lektury, a także lubiane przez uczniów nowości wydawnicze. Książki na ręce dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcina Urbańskiego uroczyście przekazał wójt Gminy Iwaniska – Marek Staniek. W wydarzeniu uczestniczyły również: Dominika Religa – dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach oraz przewodnicząca Rady Rodziców – Aneta Chłodnicka.

Z wykorzystaniem pozyskanych książek i biblioteczek domowych uczniów w PSP w Ujeździe realizowany był projekt edukacyjny „Moda na czytanie” pod honorowym patronatem wójta Gminy Iwaniska – Marka Stańka. Przy realizacji działania szkoła mogła liczyć na ogromne wsparcie Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach. W ramach projektu zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w licznych przedsięwzięciach czytelniczych. Były to między innymi klasowe mini projekty: „Czytanie z Mikołajem” w oddziałach przedszkolnych, „Podwieczorek z książką  naszych rodziców i dziadków” w  klasie I, „Zaczarowany świat bajek” w  klasie II, „Mój ulubiony bohater książkowy” w  klasie III, „Selfie z książką” w  klasie IV, „Z książką na sportowo” w  klasie V, „Miłośnik przyrody w świecie literatury” w  klasie VI, „Kalendarz z książką w tle” w  klasie VII, „Reading in English” w  klasie VIII. Biorąc udział w tych projektach uczniowie rozwijali kompetencje czytelnicze i językowe, a także uczyli się identyfikować się z bohaterami książek, ich losami, sukcesami i porażkami. W czasie zdalnego nauczania mogli dzielić się z kolegami książkami wartymi przeczytania.

Przeprowadzono również liczne akcje czytelnicze, między innymi: „Przerwa z książką”, czy też „Książka na święta”. Ich głównym celem było uświadomienie młodym czytelnikom, że przerwa od nauki nie musi być przerwą od czytania, bo książka to relaks, odpoczynek, rozrywka intelektualna, a czas wolny to dobry moment na poszerzanie wyobraźni. Wychowankowie oddziałów przedszkolnych zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki składając uroczyste ślubowanie w bajkowych przebraniach. W trakcie realizacji jest kolejna akcja „Książka na ferie”.

Członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności przygotowali symboliczną „Półkę uliczną z książkami” zachęcającą wszystkich do spędzania czasu wolnego sięgając po wybraną książkę, a tym samym rozwijając horyzonty i pasje czytelnicze. Na półce każdy mógł znaleźć tematykę dla siebie, czy to regionalno - historyczną, religijną, bajkową, czy też bankową. Ponadto Szkolna Kasa Oszczędności wdrożyła projekt edukacyjny z wykorzystaniem książek związanych z bankowością. Studiując dostępne pozycje literatury bankowej uczniowie poznawali historię Banku Spółdzielczego w Staszowie wraz z pobliskimi oddziałami, ciekawostki dotyczące jego funkcjonowania, znanych działaczy oraz ważnych wydarzeń. Duże zainteresowanie SKO-wiczów wzbudziły fotografie upamiętniające początki powstawania banku i kolejne etapy jego działalności.

Szkolny Klub Wolontariatu organizował kiermasze książek, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i rodziców. Przed świętami Bożego Narodzenia odbył się Świąteczny Kiermasz Książki z bogatą ofertą rozwijającą zainteresowania czytelnicze dzieci już od najmłodszych lat oraz różnorodną literaturą bożonarodzeniową, a w czasie zdalnego nauczania zorganizowany został kiermasz wirtualny.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe bierze również udział w kampanii organizowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Jest ona skierowana jest do uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, rozpoczynających wielką przygodę z książką i czytaniem. Każdy pierwszak otrzymał wyprawkę czytelniczą zawierającą książkę: „Pierwsze abecadło”, broszurę „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz „Kreatywny alfabet”. Wyprawki odebrane zostały w sposób uroczysty przez Panie: Anetę Ścibisz, Annę Pierścińską i Monikę Bińczak – przedstawicielki Rady klasowej rodziców.

Dziękuję wójtowi Gminy Iwaniska – Markowi Stańkowi za możliwość przystąpienia do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który wzbogacił i uatrakcyjnił księgozbiór biblioteki szkolnej. Przyczyniło się to do podniesienia aktywności czytelniczej uczniów i było znakomitym sposobem spędzania czasu wolnego, a tym samym odskocznią od ciągłego oglądania telewizji, grania na komputerze, czy telefonie komórkowym, mówi dyrektor PSP w Ujeździe – Marcin Urbański.