Dnia 23 października 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Mydłowie odbyła się akademia przedstawiająca życie błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej. Tydzień wcześniej uczniowie obejrzeli film „Ulmowie” ukazujący heroiczną postawę i wierność wartościom do końca życia.

10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów: Józefa, Wiktorii i ich siedmiorga dzieci. Wszyscy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie w swoim domu ośmiorga Żydów.

Wydarzenia te były piękną lekcją wychowawczą dla naszych uczniów. Jak powiedział o rodzinie Ulmów papież Franciszek: „Niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra w służbie potrzebującym”. Bohaterowie z Markowej pokazali, co znaczy być człowiekiem nawet w nieludzkich warunkach. Kardynał Marcello Semeraro w homilii, którą wygłosił podczas beatyfikacji, powiedział, że ich życie było cenną monetą, którą przypieczętowali bezinteresowność całkowitego daru z siebie samego w imię miłości.

Projekcję filmu przygotował ks. Tomasz Kwaśnik. W akademii natomiast wzięły udział uczennice klasy VI przygotowane przez panią Mariolę Bednarską – Pasiekę i panią Teresę Szymańską.