18 czerwca 2021 roku członkowie Klubu Rowerowego „Badacze historii” działającego w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe pokonali kolejną trasę rowerową.Tym razem udali w Góry Pęchowskie i do Klimontowa.

Celem wyprawy było zachęcenie do poznania historii, tradycji i przyrody swojej Małej Ojczyzny. Trasa rajdu wiodła przez miejscowości Ujazd, Kopiec, Mydłów, Przepiórów, Beradz, Góry Pęchowskie, Kamieniec Kujawy, Konary, Górki Klimontowskie, Klimontów.

Uczestnicy wyprawy minutą ciszy uczcili Legionistów Piłsudskiego przy obelisku upamiętniającym bój o Przepiórów. Mieli okazję zobaczyć Dworek w Przepiórowie i figurę Matki Boskiej, którą w 1926 roku Mieczysław i Józefa Rytlowie postawili dla uczczenia "najukochańszego syneczka Tysieńka", zmarłego w wieku trzech lat. Następnie udali się na cmentarz w Górach Pęchowskich, gdzie poznali historię miejsca poświęconego bohaterom poległym w walce o niepodległą ojczyznę.Stąd dojechali do Górek Klimontowskich, gdzie znajduje się Pałac Ossolińskich. Przejechali również najdłuższą w Europie aleją kasztanowców prowadzącą do Klimontowa.

W Klimontowie odwiedzili ufundowany przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego zespół klasztorny podominikański z XVII w. oraz kościół św. Józefa.

Dystans ponad 40 km młodzi cykliści z Ujazdu pokonali  w znakomitej kondycji i świetnych humorach. Niektórzy z nich te okolice poznawali pierwszy raz. Trasa wycieczki była zróżnicowana. Uczniowie jechali nie tylko po równym terenie, ale także musieli zmierzyć się z podjazdami pod liczne pagórki. Po ponad ośmiogodzinnej wycieczce uczestnicy rajdu z uśmiechem na ustach, zadowoleni i z bagażem nowych wrażeń powrócili do Ujazdu.

Jeżeli pogoda pozwoli to w nowym roku szkolnym z przyjemnością wsiądziemy na rowery, aby poznawać ciekawych ludzi oraz urokliwe zakątki naszej Małej Ojczyzny, mówi Marcin Urbański – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe.