Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa

Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.Data 21.03 nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają dwa chromosomy, a osoby z zespołem Downa trzy.

W obchody tego dnia włączyły się również przedszkolaki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe. Jako wyraz solidarności z osobami z zespołem Downa założyły kolorowe skarpetki „nie do pary”pokazując, że nikt nie jest dziwny, po prostu wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas zawsze wyjątkowymi.

W czasie zajęć dzieci rozmawiały na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji oraz wykonały kolorowe prace – skarpetki. Z prezentacji multimedialnej dowiedziały się,  co to jest zespół Downa, i o tym, że ich rówieśnicy z tą chorobą tak jak oni bawią się, są radośni  i otwarci  oraz spełniają swoje marzenia.