W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania i słuchania książek, a tym bardziej lektur.

Aby zminimalizować problem i zainspirować do czytania sześciolatki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe realizowały Międzynarodowy Projekt Edukacyjny„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” autorstwa Honoraty Szaneckiej.

Innowacja opierała się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu maluchów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem.W ramach działań przedszkolaki poznały interesujące książki, wykonywały prace plastyczno-techniczne związane z realizacją poszczególnych modułów. W każdym z nich wybrana była jedna lektura, do której wykonano co najmniej cztery zadania.

Na szkolnym korytarzu z organizowano między innymi akcję bookcrossingową "Książki w podróży". Został umieszczony napis "Czytam z klasą - książki w podróży". Dzieci zachęcały do dzielenia się nowościami. Każdy mógł przynieść swoją ulubioną pozycję książkową. Przedszkolaki wykonywały plakaty zachęcające czytania. Na podstawie fragmentów książek wystawiane były przedstawienia kukiełkowe oraz wykonywane prace plastyczne.Lektury były czytane przez nauczyciela lub przez zaproszonych gości.

Przez cały rok maluchy świetnie się bawiły, słuchając czytanych książek i omawiając lektury w ciekawy sposób. Grupa otrzymała certyfikat ukończenia projektu. Koordynatorem działań była  Renata Warych.