26 i 27 września 2023 roku w ramach projektu grantowego X edycji mPotegi – „Matematyka jest miarą wszystkiego” uczniowie klasy siódmej i ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ujeździe odwiedzili  Osadę Neolityczną w Kopcu i Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Piesza wycieczka do Osady przybliżyła im historię z odległych czasów, a dokładnie wieś sprzed ponad 5 tysięcy lat. Uczniowie przyjrzeli się, jak wyglądały zabudowania, spichlerz, zobaczyli  zwierzęta żyjące w osadzie.Głównym celem było uczestnictwo w warsztatach z lepienia garnków i wypieku podpłomyków. Lekcja w wiosce była bardzo udana i godna polecenia.

Również bardzo pomysłową i pełną wrażeń okazała się wycieczka do sąsiadującego ze szkołą Zamku Krzyżtopór, który kryje w sobie wiele tajemnic i interesujących historii. Jest to miejsce legendarne, w którego zakamarkach ukryto wiele sekretów. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach  matematycznych wzorującym się na historii zamku. Wsłuchując się w słowa przewodniczki musieli rozwiązać quest odpowiadając na zawarte w nim pytania i odgadnąć ukryte hasło.

Organizatorem tych niezwykle ciekawych zajęć była Anna Gołyska – nauczyciel matematyki.

Wszystkie zadania projektu dofinansowuje fundacja mBanku.