Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe bardzo często goszczą w Osadzie Neolitycznej znajdującej się w miejscowości Kopiec.

Dzięki uprzejmości Tomasza Giecewicza – właściciela wioski mają możliwość pogłębienia wiedzy o życiu ludzi z epoki kamienia.Zapoznają się tu z dawnym rzemiosłem, obserwują narzędzia używane przez przodków, ich warunki mieszkaniowe, czy sposób ubioru. Mogą także postrzelać z łuku lub zapoznać się z mieszkańcami neolitycznego mini ZOO.

Największym zainteresowaniem cieszą się jednak warsztaty archeologiczne, podczas których mali archeolodzy mogą samodzielnie lepić z gliny miski, łyżki oraz ozdoby, a następnie uczestniczyć w wieczornym wypalaniu. Widok pieca uruchomionego o zmroku robi zawsze ogromne wrażenie, tak jak ten ostatni w listopadowy niedzielny wieczór.Udział w procesie wypalania naczyń poprzedzany jest prelekcjami historycznymi, chemicznymi oraz oglądaniem filmów dotyczących historii sprzed 5500 lat, jak np. „Megality”. Powstałe naczynia własnoręcznie zrobione przez uczniów i już wypalone można podziwiać w szkole na specjalnie przygotowanej wystawie.