W dniu 3 marca ulicami naszego miasta przeszedł „Marsz Pokoju”. O godzinie 8.00 rozpoczął się „Dzień Pokoju” w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach i Ujeździe, który polegał na przybliżeniu dzieciom i młodzieży przez grono pedagogiczne, a także Burmistrza Miasta i Gminy Marka Stańka problemu jaki panuje na Ukrainie i w Europie.

Była to lekcja podczas, której uświadomiono zgromadzonym jak ważny jest pokój i jak możemy pomóc potrzebującym z Ukrainy. Burmistrz podkreślił jaką rolę pełnią samorządy i państwo Polskie, w tych trudnych chwilach również dla naszego społeczeństwa. – Nasza gmina jest przygotowana na 50 uchodźców z Ukrainy, będziemy starać się, aby pomóc im jak tylko możemy. Urząd Miasta i Gminy Iwaniska organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy, które pomogą właśnie tym uchodźcom, którzy znajdą schronienie na terenie naszej gminy. Na terenie naszej gminy są już dwie rodziny z Ukrainy, które  znalazły pomoc. My jako samorząd staramy się im również pomóc m.in. poprzez zalegalizowanie ich pobytu. Na terenie naszej gminy organizowane są różne zbiórki, każdą z nich w pełni popieramy i zachęcamy do dalszej pomocy.

Burmistrz odczytał list Senatora RP Jarosława Rusieckiego, w którym solidaryzował się z mieszkańcami gminy Iwaniska podczas tej inicjatywy -  To ważne, że w organizację tego wydarzenia włączyło się tak wiele osób, instytucji oraz szkół z terenu Gminy Iwaniska. Niech dzisiejsza uroczystość będzie wyjątkową lekcją patriotyzmu i wyrazem naszej solidarności                i wrażliwości na ludzkie cierpienie - napisał Jarosław Rusiecki.

Przez Panią Sekretarz Miasta i Gminy Wiesławę Słowik odczytany został list Posła na Sejm Rp Krzysztofa Lipca, w którym zaznaczył jak ważne jest wsparcie i pomoc dla potrzebujących z Ukrainy. Potępił w nim niepotrzebną nikomu wojnę między Rosją, a Ukrainą. Przybliżył jak ważny i cenny w dzisiejszych czasach jest Pokój i jedynie solidarność narodów daję gwarancję spokoju i stabilizacji świata.

Uczestnicy rozpoczęli marsz pod budynkiem Publicznej Szkołą Podstawowej w Iwaniskach przeszli ulicami Iwanisk wokół rynku do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach, gdzie odbyła się uroczysta msza św. o Pokój na świecie, a przede wszystkim na Ukrainie, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Leszek Zajezierski.

Po oficjalnych uroczystościach Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kowalczyk, Dyrektorzy szkół, delegacje uczniów i harcerzy złożyli symboliczne wiązanki oraz zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej w Iwaniskach i Haliszce.

W uroczystościach udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek, Sekretarz Miasta i Gminy Iwaniska Wiesława Słowik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kowalczyk wraz z radnymi, grono pedagogiczne i uczniowie PSP w Iwaniskach oraz PSP w Ujeździe, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe wraz z pracownikami, pracownicy Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Iwaniska.

„Marsz Pokoju” ulicami Iwanisk zabezpieczali policjanci z Komendy Powiatowej w Opatowie oraz druhowie OSP Iwaniska.