W dniach 1-3 czerwca 2023 r. odbył się w Toruniu etap centralny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Jego uroczysta inauguracja odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury, podczas której kujawsko -pomorski kurator oświaty - Marek Gralik zapewniał, że konkurs ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla Torunia i regionu, ale dla całego kraju, ponieważ drugiego takiego nie będzie przez wiele lat.

Będzie trzeba czekać kolejne 50 lat, żeby zorganizować taki interdyscyplinarny konkurs o wiedzy, ale również umiejętności dla uczniów.

Do Torunia przyjechało 93 najlepszych uczestników, aby wziąć udział w konkursowym finale o wielkim astronomie. W kategorii szkół podstawowych udział wzięło 48 uczestników z całej Polski. Województwo świętokrzyskie reprezentowało trzech uczniów. Wśród nich znalazł się uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach – Jan Łasak. Janek jest wszechstronnie uzdolnionym młodym człowiekiem, interesuje się wieloma dziedzinami i jest konsekwentny w swoich działaniach. Cieszy sukces Jasia, ponieważ jako uczeń szóstej klasy nie uczy się jeszcze fizyki ani astronomii, a na etapie wojewódzkim wygrał z wieloma starszymi uczestnikami – uczniami szkół podstawowych. W etapie finałowym oprócz zadań testowych uczniowie rozwiązywali zadania pod kopułą toruńskiego Planetarium, gdzie wykazywali się umiejętnościami rozpoznawania obiektów astronomicznych. Ostatecznie Centralna Komisja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku przyznała tytuł finalisty dla Jana Łasaka. Udział w konkursie był wspaniałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy oraz do poznania pięknego miasta Torunia.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku to jedyny tego rodzaju interdyscyplinarny konkurs organizowany w Polsce z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Organizatorami konkursu są Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Miasto Toruń pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Adresatami konkursu natomiast dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.  Do konkursowej rywalizacji zostało zakwalifikowanych 646 uczniów z 263 szkół podstawowych oraz 150 uczniów z 64 szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z różnych przedmiotów: historii, fizyki, geografii, matematyki, astronomii oraz ekonomii, bo takimi dziedzinami nauki zajmował się Mikołaj Kopernik.