Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „O Polskę biało - czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie” zorganizowanego przez Delegatury IPN w Kielcach, pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, odbyło się 27 marca 2023 r.  w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni dyplomami oraz cenną elektroniką. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osób dorosłych z woj. świętokrzyskiego. Zadaniem uczestników było – w zależności od wieku – stworzenie plakatu, bloga lub fotografii nawiązującej do losów Żołnierzy Wyklętych. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac konkursowych. W gronie laureatów i wyróżnionych znalazła się uczennica klasy 8a Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach Magdalena Szczepańska zajmując II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Rozstrzygnięcie konkursu nie bez przypadku nastąpiło 27 marca. To rocznica aresztowania przez NKWD 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, sądzonych później w Moskwie. Dla wielu żołnierzy podziemnej armii polskiej wkroczenie Armii Czerwonej i zakończenie okupacji niemieckiej nie oznaczało kresu walki. Nie godząc się na życie w zniewolonym kraju, nie chcąc zaprzepaścić okupionej ogromną liczbą ofiar walki przeciwko Niemcom, trwali w oporze. Ścigani, maltretowani w ubeckich aresztach, skazywani przez upolitycznione sądy, a dodatkowo opluwani przez komunistyczną propagandę. Każdy kolejny dzień był dla nich walką o przetrwanie. W wolnej Polsce możemy złożyć im należny hołd. „… nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim. (…) Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem jedynie słusznej Sprawy, tryumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem” – pisał Dowódca AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” w rozkazie z 19 stycznia 1945 r. rozwiązującym Armię Krajową.