W Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe podjęto szereg przedsięwzięć upamiętniających 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie inicjatywy patriotyczne poświęcone tej ważnej rocznicy miały za zadanie kształtować właściwe postawy obywatelskie uczniów.

Działania rozpoczęły się  już w październiku 2019 roku  od udziału w akcji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Historii Polski pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, w ramach której zorganizowano wyjazd do kina na film „Legiony”. Przed pokazem filmu uczniowie uczestniczyli w prelekcji historycznej zorganizowanej i przeprowadzonej przez pracownika IPN-u.

Na okoliczność Święta Niepodległości szkoła w Ujeździe realizowała również projekt edukacyjny „Kochamy ciebie Polsko – ojczyzno nasza”, w ramach którego odbywały się różnorodne działania o charakterze patriotycznym. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami przygotowali patriotyczne dekoracje sal lekcyjnych i korytarzy szkolnych, które na ten czas przybrały biało –czerwone barwy. Pojawiły się elementy okolicznościowe związane z Polską, jej historią i tradycją. Ponadto wszyscy uczniowie uczestniczyli w  projekcjach filmów patriotycznych. Seanse podzielone zostały na grupy dostosowane do wieku. W szkole zorganizowano również „Dzień mody patriotycznej”, podczas którego uczniowie wszystkich klas zaprezentowali stroje nawiązujące do barw narodowych, folkloru i historii.

Uczniowie wraz z dyrektorem szkoły – Marcinem Urbański oraz wychowawcami klas odwiedzali pobliskie Miejsca Pamięci Narodowej w Ujeździe, Radwanie, Kujawach, Konarach i w Haliszce zapalając symboliczne biało-czerwone znicze i oddając hołd poległym za Ojczyznę.

Zwieńczeniem odchodów niepodległościowych był dzień 8 listopada 2019 r., kiedy to o godzinie 11.11 przystępując akcji Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” cała społeczność szkolna  wyposażona w patriotyczne rekwizyty odśpiewała wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.  Tę podniosłą chwilę poprzedziła uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Emilia Dudek, Emilia Rybak i Patrycja Pawlik zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w czasie gminnych obchodów Święta Niepodległości, które odbyły się 11 listopada 2019 roku na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Solowe wykonanie piosenki patriotycznej pt. „Dziś idę walczyć mamo” przez Emilię  Dudek z klasy VIII wywołało zachwyt wśród widowni.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe nie wstydzimy się naszych uczuć do Polski. Swoje przywiązanie do naszej ojczyzny demonstrujemy poprzez organizowanie  wielu wydarzeń  o charakterze patriotycznym, mówił dyrektor – Marcin Urbański. Dbamy także  o Miejsca Pamięci Narodowej pamiętając w ten sposób o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny – podkreślił dyrektor.