Dnia 10 listopada 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Mydłowie odbyła się akademia poświęcona obchodom 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 Listopada, to ważna data dla każdego Polaka, gdyż po 123 latach nasz kraj odzyskał upragnioną wolność i powrócił na mapę świata.

Uroczystość szkolna rozpoczęta została od wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego.” Następnie uczniowie z klasy VIII zaprezentowali piękny i wymowny w swej treści program artystyczny, ukazujący drogę Polaków do Niepodległości, przygotowany pod kierunkiem nauczyciela historii – pani Barbary Herezy, w czasie którego można było wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uzdolnionych muzycznie uczennic, należących do szkolnego zespołu wokalnego, prowadzonego przez nauczyciela, panią Mirosławę Tutak. Zgromadzeni mogli podziwiać solistki: Wiktorię Chmielowiec z klasy VIII, i z klasy V Klaudię Kołomańską oraz Martynę Szemraj. W zespole zaśpiewały również dwie uczennice z klasy VIII - Magdalena Serwinowska i Maria Kowalczyk. Dodatkowo akcentem przynależności do narodu polskiego była recytacja wiersza Władysława Bełzy – „Katechizm polskiego dziecka” przez najmłodszych uczniów, czyli klasę I.

Uroku dodała dekoracja i emblematy patriotyczne, wykonane przez nauczyciela, panią Teresę Szymańską, nawiązujące do myśli przewodniej spektaklu: … „A GDY CIERPIENIA POLSKI USTAŁY, NAD WOLNĄ ZIEMIĄ LEĆ ORLE BIAŁY!.” 

 W ten dzień grupy przedszkolne i uczniowie wszystkich klas włożyli stroje biało – czarne, mieli również emblematy i inne symbole: flagi, oraz balony w barwach narodowych, co podkreśliło rangę uroczystości oraz znaczenie wartości: Niepodległość, Patriotyzm. Występ uczniów był lekcją historii oraz miał podniosły i wzruszający charakter. Jego przesłaniem było również docenienie znaczenia Niepodległości dla każdego Polaka i życia w wolnym kraju. Podobnie, jak w ubiegłym roku, uczniowie i nauczyciele wzięli również udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11:11 wszyscy zgromadzili się oraz odśpiewali hymn narodowy. Mirosława Tutak