11 listopada w Iwaniskach odbyły się uroczyste obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Kan.Leszek Zajezierski.

W uroczystości  udział wzięli: Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec wraz z dyrektor biura poselskiego Małgorzatą Pruś, Burmistrz miasta i gminy Iwaniska Marek Staniek, radni gminy, sołtysi, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

Po mszy na cmentarz parafialnym w Iwaniskach, odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanego pomnika Piotra Olaszewskiego – ostatniego burmistrza Iwanisk. Piotr Olaszewski pełnił stanowisko burmistrza w XIX wieku, jeszcze przed Powstaniem Styczniowym. Zmarł  22.III.1857r.

Uroczystego poświęcenia i odsłonięcia pomnika upamiętniającego ostatniego burmistrza Iwanisk dokonali ks. Kan. Leszek Zajezierski, Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, burmistrz miasta i gminy Iwaniska Marek Staniek oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zofia Kowalska oraz Cezary Miśkiewicz. 

Kwiaty i znicze złożyli Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec burmistrz Marek Staniek wraz z delegacją samorządu miasta i gminy Iwaniska, radni w imieniu senatora Jarosława Rusieckiego, następnie harcerze oraz mieszkańcy.  Burmistrz miasta i gminy Iwaniska Marek Staniek zaznaczył, że odnowienie nagrobka to forma pamięci o samorządowcu, który włożył wiele wysiłku w budowanie miasta i demokracji.

- Do końca tutaj walczył o polskość w czasie zaboru rosyjskiego. Można sobie tylko wyobrazić co czuł, gdy władze carskie odebrały Iwaniskom prawa miejskie za zaangażowanie w powstanie styczniowe – mówi poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec

Po oficjalnej części uroczystości w Instytucji Kultury Zamku Krzyżtopór w Ujeździe odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów szkół z terenu miasta i gminy Iwaniska. Przygotowali oni występ pt. „Pod biało-czerwoną”, następnie wykonali pieśni patriotyczne. Ostatnim punktem programu był występ ostrowieckiego chóru Cantate Domino. Koncert ten był pięknym dowodem celebrowania Święta Niepodległości.