Od 1 stycznia 2022 roku Iwaniska znów będą miastem. W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania miejscowości statusu miasta

Taką informacje przekazał poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, a także inicjator przywrócenia praw miejskich Iwaniskom.

- To już jest fakt. Od 1 stycznia Iwaniska będą znów miastem. To sprawiedliwość dziejowa, ale to również bardzo wyraźny znak, że prawo carskie przestaje obowiązywać względem Iwanisk - komentuje parlamentarzysta.

Parlamentarzysta pogratulował mieszkańcom Iwanisk. Przypomniał, że miejscowość utraciła prawa miejskie w 1869 roku ukazem carskim za patriotyczną postawę mieszkańców w czasie powstania styczniowego.

Z rozporządzenia wynika, że powierzchnia nowego miasta na mapie województwa świętokrzyskiego wynosić będzie 598,66 hektarów.

W powiecie opatowskim miastami są już: Opatów i Ożarów.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW W SPRAWIE USTALENIA GRANIC NIEKTÓRYCH GMIN I MIAST ORAZ NADANIA NIEKTÓRYM MIEJSCOWOŚCIOM STATUTU MIASTA

Źródło: Emilia Sitarska // Radio Kielce