O tym, że wiedza chemiczna może przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki mogli przekonać się uczniowie Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe, dla których nauczyciel chemii – Agnieszka Ochocka-Bednarska wspólnie z zainteresowanymi uczniami z klasy ósmej i klasy trzeciej przygotowała i przeprowadziła dnia 16.03.2023 r. pokaz doświadczeń.

W tej niecodziennej lekcji uczestniczyli: burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska – Marek Staniek, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcin Urbański, nauczyciele i uczniowie. Przeprowadzone pokazy miały na celu udowodnienie, że chemia nie musi być ani trudna ani nudna. Może za to bawić i rozwijać talenty. Grupa zainteresowanych uczniów zaprezentowała doświadczenia wyjaśniające  tajemnicę niektórych, na pozór dziwnych i nienaturalnych zjawisk, takich jak m.in. „Chemiczny ogród”, „Flaga w próbówce”, „Chemiczny kameleon”, „Lampa lawa”, „Chemiczna lokomotywa”, „Wulkan”. Eksperymentatorzy z klasy trzeciej z kolei wykonywali zapachowe pastylki musujące z kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej, aromatów, barwników spożywczych i oleju.

Burmistrz Marek Staniek wyraził uznanie za ciekawy i pouczający pokaz doświadczeń i podkreślił znaczenie realizacji takich działań w rozwijaniu umiejętności młodego człowieka. Dodał, że uczniowie szkoły w Ujeździe dzięki nowoczesnym środkom i wyposażeniu w pełni mogą  te umiejętności rozwijać. 

Warsztaty i pokazy chemiczne w szkole w Ujeździe zostały zaaranżowane tak, by uczestnicy, oprócz uśmiechu na twarzy, wynieśli ze sobą większy bagaż doświadczeń, pomysłów, obserwacji badawczych i nowych spostrzeżeń.Były one jednocześnie kolejnym etapem przygotowującym społeczność szkolną do nadania szkole imienia Marii Skłodowskiej-Curie.

Dziękuję obecnemu tu dzisiaj z nami burmistrzowi Miasta i Gminy Iwaniska – Markowi Stańkowi za wielkie serce i ogromne starania na rzecz rozwoju szkoły w Ujeździe – mówił dyrektor - Marcin Urbański. Pana zaangażowanie przyczyniło się do tego, że nasi uczniowie korzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych i uczą się nowoczesnej szkole na miarę XXI wieku – dodał dyrektor.