W maju 2021 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych działających w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe realizowały projekt edukacyjny z zakresu doradztwa zawodowego. Jego głównym celem było zapoznanie się z pracą tych, którzy niosą pomoc i dbają o bezpieczeństwo innych.

Projekt rozpoczął się od spotkania wychowanków oddziałów przedszkolnych z Danielem Kijanką – tatą Wiktorii, a jednocześnie prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Iwaniskach. Podczas warsztatów strażak zapoznał dzieci z ciekawostkami związanymi z jego pracą, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Przedszkolaki dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną oraz o tym, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Dzieci miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

Kolejne bardzo interesujące zajęcia dla przedszkolaków przeprowadziła pielęgniarka Marta Nowacka – mama Antka i Franka. Pani Marta w bardzo ciekawy sposób przedstawiła dzieciom, na czym polega praca pielęgniarki oraz jak trudna i odpowiedzialna jest to praca. Maluchy miały możliwość obejrzenia z bliska specjalistycznych urządzeń. Demonstracja stetoskopu i słuchanie bicia serca wzbudziło ogromne zainteresowanie. Zaciekawienie wywołało również zakładanie opatrunku na skaleczoną rękę lub nogę oraz podłączanie kroplówki.Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie.

Z wychowankami oddziałów przedszkolnych spotkał się również dzielnicowy Gminy Iwaniska - asp. szt. Radosław Krakowiak z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. Policjant uświadomił przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, a także o niezawieraniu znajomości z obcą osobą. Przypomniał również o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, przechodzenia przez jezdnię z wykorzystaniem sygnalizacji lub samych pasów. Dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat znajomości przepisów ruchu drogowego, rozpoznawały i określały znaczenie znaków drogowych, podawały numery alarmowe. Maluchy miały także okazję poznać umundurowanie i wyposażenie potrzebne w codziennej pracy policjanta oraz dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest to praca.

Takie spotkania kształtują u dzieci odpowiednie zachowania w trudnych okolicznościach oraz  zaznajamiają ich z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.