„Razem dla autyzmu” – pod takim hasłem w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach, 1 kwietnia w przeddzień Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyły się główne uroczystości związane z włączeniem się naszej szkoły w obchody tego szczególnego dnia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska pan Marek Staniek.

Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na potrzeby większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.                   

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie.                                                                                            

W naszej szkole przygotowania rozpoczęliśmy od wykonania gazetek tematycznych na korytarzach szkolnych. Kolejnym krokiem było zrobienie przez  uczniów plakatów z hasłem „Razem dla autyzmu”, na których została umieszczona data wraz z nazwą wydarzenia. Dzieci z dumą rozwiesiły swoje dzieła na terenie szkoły. W tym dniu cała szkoła stała się niebieska za sprawą niebieskich balonów, kwiatów i motyli, które udekorowały korytarze i sale lekcyjne. Uczniowie i przedszkolaki zebrani na hali sportowej wraz z zaproszonymi gośćmi, rodzicami, dyrekcją szkoły i nauczycielami obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów klas starszych, który jeszcze bardziej przybliżył wszystkim problemy osób z autyzmem. Dla podkreślenia naszej solidarności każdy do swojego ubioru dodał element niebieski. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych trzymały własnoręcznie wykonane motyle, starsi uczniowie niebieskie balony, które jeszcze bardziej podkreślały naszą solidarność.

Ponieważ cały  miesiąc kwiecień poświęcony jest propagowaniu wiedzy i uwrażliwianiu na problemy w funkcjonowaniu osób dotkniętych tym zaburzeniem w naszej szkole zaplanowane zostały kolejne działania, które jeszcze bardziej przybliżą ten temat i jeszcze mocniej uwrażliwią wszystkich uczniów. Temat ten jest dla nas szczególnie bliski, ponieważ w naszej szkole uczą się dzieci zmagające się z tym zaburzeniem. Dlatego tak ważne jest wzajemne zrozumienie i empatia, aby wszyscy czuli się tu dobrze i bezpiecznie.