Jedną z wyjątkowych tradycji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ujeździe jest ślubowanie uczniów klasy pierwszej i pasowanie na przedszkolaka starszaka. Ta podniosła chwila, pomaga dzieciom zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem. To niezwykle ważny dzień dla całej społeczności szkolnej.

W tym roku wydarzenie to zbiegło się z dniem urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – patronki szkoły. 7 listopada 2023 r. pierwszoklasiści i dzieci z oddziału przedszkolnego „B” przeżywali swoje święto w obecności: burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska – Marka Stańka, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Iwaniskach – Zofii Kowalskiej, radnego Rady Miejskiej w Iwaniskach – Władysława Orkisza, prezesa Banku Spółdzielczego w Staszowie – Grzegorza Kozaka, kierownik Banku Spółdzielczego w Staszowie Oddział w Iwaniskach – Eweliny Chmielarz, dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Agaty Kończak,  dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – Elżbiety Charymskiej, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach – Dominiki Kaptur, przewodniczącej Rady Rodziców – Anety Chłodnickiej, wiceprzewodniczącej Rady Rodziców – Moniki Rybak, dyrektora szkoły – Marcina Urbańskiego, rodziców, dziadków, nauczycieli oraz przedstawicieli społeczności uczniowskiej.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści wraz ze swoimi młodszymi kolegami ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły – Marcin Urbański dokonał symbolicznego pasowania na ucznia i przedszkolaka. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani zaprezentowały program artystyczny, który bogaty był w treści patriotyczne.

Podczas uroczystości ksiądz Patryk Gładkowski poświęcił plecaki, książki i przybory szkolne, by jak najlepiej służyły w zdobywaniu wiedzy.

Przedszkolaki i pierwszoklasiści z okazji ślubowania otrzymali pamiątkowe dyplomy, ordery, jak również mnóstwo słodkich prezencików od zaproszonych gości. Przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Staszowie na czele z prezesem Grzegorzem Kozakiem wręczyli książeczki SKO oraz drobne upominki. Na zakończenie uroczystości popłynęły życzenia. Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska – Marek Staniek życzył dzieciom, aby zawsze były dumą nie tylko dla swoich rodziców, ale dumą szkoły i dumą ojczyzny. Po uroczystości odbyło się wspólne spotkanie integracyjne przygotowane przez rodziców.

Wydarzenie koordynowały wychowawczynie: Renata Warych i Beata Jezierska