6 listopada 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ujeździe rozpoczęły się obchody Dnia Patrona.

Z tej okazji odbyły się niezwykle ciekawe spotkania z chemią, konkursy, quizy i laboratoria chemiczne  przybliżające uczniom sylwetkę patronki szkoły Marii Skłodowskiej – Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, kobiety niesamowitej, która w sposób znaczący zapisała się w świecie nauki. 

Dużą popularnością cieszyły się pokazy chemiczne przygotowane przez uczniów pod czujnym okiem nauczyciela chemii – Agnieszki Ochockiej-Bednarskiej. Młodzi chemicy ze szkoły w Ujeździe, wykonując doświadczenia, zaprezentowali umiejętności bezpiecznego posługiwania się wybranym sprzętem laboratoryjnym oraz wyjaśniali przebieg procesów chemicznych zachodzących podczas doświadczeń.
Uczniowie wzięli udział w spotkaniach poświęconych życiu i dokonaniom wybitnej uczonej, układali puzzle z jej wizerunkiem, dopasowywali daty do ważnych wydarzeń z jej życia. Sprzęt zakupiony w ramach  programów Laboratoria Przyszłości oraz Aktywna tablica –edycja 2022 posłużył do przeprowadzenia ciekawych interaktywnych quizów i konkursów.

Rozstrzygnięty został również  Szkolny Konkurs na plakat o patronce szkoły. I miejsce zdobyła Aleksandra Paluch - uczennica klasy siódmej,drugie miejsce przypadło Emilii Rybak – uczennicy klasy siódmej. Laureatki za swoje prace otrzymały nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły – Marcin Urbańskiego.