Dnia 31.05.2024r., w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ujeździe gościła Pani Iwona Pawlik.

Pani Pawlik przyjęła zaproszenie nauczyciela i wychowawcy kl. VI Lucjana Szymańskiego na zajęcia z wychowawcą i przeprowadziła na nich prelekcję dotycząca swojego zawodu.  Prelegentka, mama jednego z uczniów kl. VI Artura jest z zawodu ekonomistką, specjalistą ds. bankowości, ale obecnie pracuje jako koordynator badań klinicznych w VELOCITY NOVA, Ośrodek badań klinicznych w Staszowie na stanowisku starszego koordynatora badań klinicznych/ kierownika ośrodka badań klinicznych.

Pani Pawlik mówiła o swojej karierze życiowej, swoich kompetencjach i wymogach w pracy. Uświadamiała uczniom o tym, że wykształcenie jest bardzo ważne, ale również inne kompetencje jak język angielski, posługiwanie się komputerem itd. Bardzo ważna jest też chęć zdobywania wiedzy i ciągłego kształcenia się. Istotne w jej pracy jest również komunikowanie się ze współpracownikami z zagranicy.  

Podczas spotkania z klasą VI, Pani Pawlik przedstawiła czym są badanie kliniczne i jaką rolę w nich odgrywa ich koordynator. Badania kliniczne odgrywają ważną rolęw rozwoju współczesnej medycyny i dają szanse pacjentom na dostęp do nowoczesnych metod leczenia, dostęp do lekarza i do systematycznych badań, które monitorują jego stan zdrowia.

Dzięki ich rozwojowi pacjenci mogą skorzystać z leczenia, które często jest poza ich zasięgiem, szczególnie jeżeli chodzi o małe miejscowości. Badania kliniczne pozwalają przede wszystkich poznać działanie leku i sprawdzić, czy przynosi on oczekiwane korzyści dla pacjenta, czy nie wywołuje u niego za dużo różnych zdarzeń niepożądanych przez które pacjent może czuć się źle podczas przyjmowania leku.

Młodzież miała okazję zobaczyć protokół badania, z którym na co dzień korzysta prelegentka i przekonać się, że jest on napisany w języku angielskim. Znajomość tego języka i możliwość komunikowania się nim jest bardzo ważne w jej pracy. Posługuje się nim podczas pisania e-maili i rozmów telefonicznych. Język angielski jest również wykorzystywany w różnych systemach, w których zapisuje się informacje przekazane od lekarza o stanie zdrowia pacjenta.

Prelegentka przestawiła młodzieży, jakie są główne zadania koordynatora i jak wygląda jej dzień pracy. Jest to przede wszystkim współpraca z lekarzem, organizowanie wizyt pacjentów, pilnowanie jakości pracy ośrodka i wiele innych osób. Często praca na tym stanowisku jest stresująca, wymaga ciągłego skupienia, rozwoju i nauki. Jednak dla Niej jest to bardzo satysfakcjonująca praca widząc jak dużo dobrego można zrobić dla drugiej osoby. Zawód uczy również cierpliwości, systematyczności oraz samodyscypliny.

Młodzież kl. VI miała okazję przekonać się, że nie było łatwo dotrzeć do miejsca,w którym jest teraz. Każda praca, którą wcześniej wykonywała uczyła Ją nowych rzeczy, budowała Jej charakter i sprawiła, że swoje doświadczenie mogła wykorzystać w pracy jako koordynator i jako kierownik.

Rozmowa o mojej pracy, jak twierdzi Pani Pawlik i o tym czym się zajmuję przed klasą VI była dla Niej bardzo miłym doświadczeniem i przeżyciem. Ma nadzieję, że choć trochę przybliżyła uczniom charakter swojej pracy i być może kiedyś ktoś z nich zdecyduję się na swoją karierę w badaniach klinicznych.

Na zakończenie Pani Iwona Pawlik podziękowała Panu Lucjanowi za zorganizowanie prelekcji i Panu Dyrektorowi za jej umożliwienie, oraz za otrzymanie od uczniów wspaniałego dyplomu, który będzie dla Niej miłą pamiątką.