Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe włączyła się w kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”.

Akcja ma na celu upamiętnienie gestu solidarności wykonanego w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku przez  mieszkańców ówczesnego wolnego świata wobec Polaków żyjących w stanie wojennym. W tamtym czasie świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec zachęcał także ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

13 grudnia 2020 roku o godzinie 19.30 wolontariuszki – Natalia i Zuzia zapaliły symboliczne "Światła Wolności" przed budynkiem  Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe.O poległych w starciach z milicją, oderwanych od rodzin, internowanych i pobitych na komisariatach pamiętali również pozostali uczniowie, którzy wraz z  rodzicami udekorowali okna swoich domów rozświetlając je świecami lub zniczami.

Hołd wszystkim tym, którzy cierpieli i ginęli w wyniku represji komunistycznych w Polsce złożyli także najmłodsi ze szkoły w Ujeździe - wychowankowie oddziałów przedszkolnych, którzy ubrani w odświętne stroje zapalali znicze „wolności” pod pamiątkową tablicą.