„Aktywnie, zdrowo, bezpiecznie” – takie hasło przyświecało Tygodniowi Profilaktyki obchodzonemu w dniach  24 -28  października w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach, który na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości szkolnych. Był to czas wypełniony atrakcyjnymi spotkaniami i zajęciami, mającymi na celu promowanie zachowań prozdrowotnych oraz integrację uczniów.

          Początkiem Tygodnia Profilaktyki było przedstawienie profilaktyczne przygotowane przez uczniów klasy VIIIA, VIIIB, IVA, VB.

          Poniedziałek upłynął pod hasłem: „Szkodliwość napojów słodkich, gazowanych’’, był to dzień fascynujący i pouczający, a to za sprawą zajęć  prowadzonych przez  panią Patrycję Rozmysłowską przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opatowie.

          Wtorkowe hasła  brzmiały „Dzieci w świecie gier komputerowych’’, „Młodzi promują życie bez przemocy i uzależnień” . Tego dnia zorganizowane zostały zajęcia dla uczniów klas I - VIII prowadzone przez panią Oficer  Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opatowie mł. asp. Katarzyna Czesny - Wójcik

          Środzie towarzyszyło hasło: „Dlaczego emocje innych wywołują emocje w nas? Kolory emocji”  prowadzący warsztaty psycholog Karolina Wojnarowska i  pedagog specjalny Katarzyna Szymańska. Uczniowie na zajęciach poznali swoje mocne i słabe strony, nauczyli się panować nad emocjami, a wiemy, że to łatwe nie jest.

          Czwartek był dniem zdrowia, a o wiedzę o zdrowiu dla uczniów  zadbała pni Monika Czerwińska, która poprowadziła pokaz prawidłowej postawy ciała, oraz poinformowała społeczność szkolną jak  zapobiegać  nadwadze i otyłości, natomiast pani Wioletta Drożdzal psycholog PPP w Opatowie przybliżyła nam problem dotyczący  nastoletniej depresji. Pani Magdalena Baka – Niedbała psycholog PPP w Opatowie podpowiedziała nam jak myśleć pozytywnie, działać bezpiecznie i aktywnie.

         Tego samego dnia gościliśmy panią  Joannę Luzak Kierownika Zespołu Kuratorskiego  Rejonowego Sądu w Opatowie, która  przekazała jakie są konsekwencje nieletnich według nowej Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji.

         W piątek nasi uczniowie przypomnieli sobie o wartościach odżywczych owoców i warzyw, które powinny stanowić podstawę w naszej diecie, a także poznali: 10 uniwersalnych zasad zdrowego odżywiania zarówno dla młodszych jak i starszych, dowiedzieli się co to jest piramida żywieniowa, co sami mogą robić w ochronie własnego zdrowia. Te cenne informacje przekazała nam dietetyk pani Magdalena Kurasik.

          Na koniec higienistka szkolna pani Monika Chmielowiec przypomniała uczniom o zasadach dotyczących higieny osobistej.

          Był to fascynujący tydzień, pełen emocji, nauki oraz dobrej zabawy integracyjnej, nasi uczniowie chętnie z zaciekawieniem brali udział w zajęciach, które uświadomiły im, jak

ważny jest zdrowy styl życia, dbanie o swoje bezpieczeństwo i odpowiedzialność za własne wybory.

          Serdeczne podziękowania kierujemy do zaproszonych gości, prowadzących zajęcia, oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły.