Wiosna dotarła do nas wielkimi krokami i zadomowiła się w przyrodzie, wśród uczniów wszystkich typów szkół właśnie rozpoczął się sezon wycieczkowy.

Uczniowie klasy IV a, VII a oraz kilka osób z IV b Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach wybrali się do Krakowa. Ranek 8 maja przywitał wszystkich rześką, ale bezdeszczową aurą. Z godziny na godzinę robiło się cieplej, co było dość istotne, zważywszy na fakt, że w programie zwiedzania były wyłącznie atrakcje poza wnętrzami budynków.

Gdy dojechaliśmy do Krakowa na godzinę 10:00, spotkaliśmy się z przemiłą Panią przewodnik na parkingu pod Wawelem. Następnie odbyliśmy piękny ponad dwugodzinny spacer trasą „Legendy i tradycje”. Punkt startowy obok smoczej jamy a więc także przypomnienie legendy o potworze pożerającym krakowian, kolejno Wzgórze Wawelskie z historycznymi postaciami królów polskich oraz ich wielkimi osiągnięciami, zaś następnie przemarsz Drogą Królewską do Rynku Głównego i spotkanie z krakowskimi gołębiami. Na koniec zwiedzanie Kościoła Mariackiego ze szczególnym uwzględnieniem niezwykłego ołtarza Wita Stwosza.

W otoczeniu starych i cudownych krakowskich kamieniczek uczniowie spożyli posiłek i zakupili pamiątki.

O godzinie 13:30 przejechaliśmy autokarem do Parku Edukacji Globalnej przy ul. Tynieckiej. Tu wraz z przewodnikami w dwóch grupach zwiedziliśmy sześć osad z różnych części świata: oglądaliśmy tradycyjną ghańską wioskę, w której uczniowie zagrali na bardzo egzotycznych afrykańskich instrumentach, zajrzeliśmy do peruwiańskiej chaty, w indiańskim tipi uczniowie przygotowali się do polowania na bizony, następnie wczołgali się do arktycznego igloo, poznali zasady ucztowania w mongolskiej jurcie oraz weszli do papuaskiego domu na palach. Kolejno odbyliśmy warsztaty w dwóch grupach: młodsi turyści uczyli się hiszpańskiego w peruwiańskiej szkole, natomiast starsi wybrali się do magicznej Mongolii.

Wypoczęci, zadowoleni i radośni wróciliśmy do Iwanisk około godziny 20:00.

Opiekę nad uczniami sprawowali państwo nauczyciele: Aneta Kargulewicz, Paulina Kita, Halina Pasiek – Wójcik, Edyta Winiarska, Grzegorz Starba.