28 listopada w ramach prezentu mikołajkowego zasponsorowanego przez rodziców uczniowie klasy III A Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach wybrali się wraz z wychowawczynią panią Aliną Malinowską i mamą ucznia panią Eweliną Kowalską na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek w Staszowie. Tam poznawali tajniki powstawania pięknych ozdób choinkowych.

W Staszowie, nasza wycieczka, jako pierwsza otworzyła Bajkowe Wrota do Krainy Bombek i przeszła ścieżkę edukacyjną. Było to niezapomniane przeżycie. Dzieci znalazły się w niesamowitym świecie delikatnych, mieniących się kolorami i niepowtarzalnymi kształtami świecidełek. Mogły obejrzeć ozdoby, które wieszały na choinkach już nasze prababcie, babcie i mamy. Poznały historię szkła i naszego regionu oraz technologię wytwarzania i zdobienia bombek. Do ich dyspozycji były tablety z przygotowanymi prezentacjami. W czasie zwiedzania uczestnicy poznali proces powstawania bombek – od momentu formowania ich ze szklanej rury, aż do specjalistycznego pakowania. Najpierw dzieci zostały zapoznane z procesem dmuchania bombek tzw.dmuchalnią, następnie z etapem srebrzenia. Potem udały się do najbarwniejszej sali - dekoratorni, gdzie powstają prawdziwe arcydzieła, ręcznie malowane. Praca ta wymaga dużej cierpliwości, wytrwałości i ogromnego talentu. Jednak największą atrakcją dla dzieci był udział w warsztatach plastycznych, które polegały na udekorowaniu bombki za pomocą dostępnych materiałów: brokatów i pędzli, pod okiem profesjonalnych dekoratorek. Przekonały się, że ozdabianie bombki nie jest takie proste. Na początku trzeba ją zaprojektować, ustalić, w których miejscach namalować wzory, a dopiero potem malunki można posypać brokatem. Wszystko to sprawia, że bombka jest jeszcze piękniejsza. Zaangażowanie i pomysłowość naszych wychowanków była ogromna, a radości z wykonywanej pracy nie było końca. Własnoręcznie wykonane bombki dzieci zabrały do domu. Pobyt zakończyli w sklepie przy fabryce, gdzie trudno było oderwać wzroku od wspaniałych ozdób choinkowych i zdecydować się, jaki zakupić prezent dla bliskich.

W drodze powrotnej dzieci zadowolone i z uśmiechem na twarzach wspominały wizytę w fabryce. Ale to nie był jeszcze koniec wycieczki. Rodzice zadbali również o to, aby ich pociechy nie były głodne. Ze smakiem zjedli pyszną pizzę z naszej lokalnej pizzerii w Iwaniskach.

W tym roku święta dla uczniów klasy III A będą przypominać tę ciekawą i pouczającą wizytę w Fabryce Bombek Choinkowych, bo na ich drzewku będzie powieszona bombka, którą sami pomalowali. Z pewnością możemy zaliczyć tę wycieczkę do udanych, którą na długo dzieci zapamiętają.