Uczniowie z Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe aktywnie i poprzez zabawę przyswajają znajomość języka francuskiego. W ramach lekcji organizowane są różnorodne konkursy językowe oraz atrakcje zachęcające do nauki i motywujące do poznawania tradycji, kultury, a także zwyczajów Francji.

W szkole powstał Szkolny Klub Europejski, którego wszelkie działania ukierunkowane zostały na propagowanie wiedzy o Francji i kształtowanie świadomości kulturowej. Klubowicze mieli sposobność dyskusji na temat tolerancji i szacunku wobec innych narodów, praw człowieka, a następnie mogli zilustrować omówione prawa. Przy tej okazji zaśpiewali po francusku piosenkę nawiązującą do pokoju i odmienności kulturowej.

W związku z powszechnym zainteresowaniem modą odbył się również konkurs na najlepszy plakat z modowym akcentem, w którym zwyciężyła Kinga Rozmysłowska z klasy IV. Uczniowie mieli okazję zapoznać się też z niekwestionowaną ikoną mody oglądając film o Coco Chanel. Kilka dni później wzięli udział w Modowym Dniu Przeobrażeń Epokowych, w którym to puścili wodzę fantazji, cofnęli  się w przeszłość, bądź też pozostali w teraźniejszości i wcielili się w nietuzinkową, wyróżniającą się postać. Ten bardzo kolorowy i pozytywny dzień zakończył się małą sesją fotograficzną, w trakcie której uczniowie wykorzystując aplikację w telefonach podpisali po francusku elementy stroju.

W ramach Klubu został również zorganizowany konkurs na „Czasownikowego króla”, którego głównym celem było pokazanie, że koniugacja wcale nie musi być taka trudna. Zwycięzcami konkursu zostali Artur Pawlik i Kinga Rozmysłowska z klasy IV. Wyróżnienia powędrowały do Pawła Górala i Julii Prokop z klasy V.  Dyrektor szkoły – Marcin  Urbański osobiście wręczył im nagrody.

Język francuski to trzeci język, którego uczą się nasi uczniowie i jak można zauważyć uczą się go bardzo chętnie. Możliwość nauki dodatkowego języka obcego jest szeroką perspektywą dla każdego ucznia oraz inwestycją w przyszłość, mówi dyrektor szkoły.