Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt.Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie.

Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji była między innymi promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. „Przerwę na czytanie” w szkole w Ujeździe koordynowały: Paulina Włodarczyk, Weronika Krycia i Marta Orkisz.

W wydarzeniu wzięli udział wychowankowie oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – VIII. Przedszkolaków w świat bajek wprowadził Czerwony Kapturek oraz Dorotka z Krainy Oz. Z kolei przedstawiciele klas I – VIII mieli możliwość przyniesienia ze sobą wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z  pomocą przyszły zasoby szkolnej biblioteki.Była to doskonała okazja, by oderwać się od rzeczywistości szkolnej i zacząć identyfikować się z bohaterami książek, ich losami, sukcesami i porażkami, rozbudzając przy tym swoją wyobraźnię.

W akcję wspólnego czytania włączyło się również Gminne Centrum Biblioteki i Kultury w  Iwaniskach na czele z p.o. dyrektora Mariuszem Kapturem oraz bibliotekarką Danutą Hamerą. Przybyli goście nagrodzili małych czytelników ze szkoły w Ujeździe zakładkami do książek oraz odblaskami. Zachęcali ich również do brania udziału w wydarzeniach czytelniczych organizowanych w bibliotece w Iwaniskach.

Do organizacji wydarzenia wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu MEiN #LaboratoriaPrzyszłości (m.in. nagłośnienie, aparat fotograficzny, witryny).