Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe cyklicznie organizuje żywe lekcje historii we współpracy z Osadą Neolityczną znajdującą się w miejscowości Kopiec.

W sobotę 30 kwietnia 2022 r. korzystając z zaproszenia właściciela Osady Neolitycznej– Tomasza Giecewicza uczniowie wzięli udział w Laboratorium archeobotanicznym prowadzonym przez prof. dr hab. Aldonę Mueller-Bieniek, pracującą na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.W czasie spotkania zapoznali się z historią oraz znaczeniem roślin uprawnych i użytkowych, a także chwastów i roślin inwazyjnych. Wzięli również udział w warsztatach prowadzonych przez Panią profesor, podczas których pod mikroskopem oglądali różne rodzaje traw i nasion. Dowiedzieli się także o zależnościach człowieka i środowiska na przestrzeni dziejów, a także wysłuchali wykładu „Rośliny pierwszych rolników – nie tylko od kuchni”.

Wizyta zakończyła się zwiedzaniem Osady, podczas którego uczniowie ze szkoły w Ujeździe poznali mieszkańców neolitycznego mini ZOO, zobaczyli narzędzia używane przez przodków, poznali ich warunki mieszkaniowe, czy sposób ubioru.

Jest to świetny sposób nie tylko na poszerzanie horyzontów edukacyjnych, ale także na aktywne spędzanie czasu wolnego. Warto realizować tego typu działania, gdyż wpływają one na rozwój uczniów oraz szkoły, która zapewnia innowacyjne rozwiązania, mówi Marcin Urbański – dyrektor szkoły.