1 kwietnia br. odbyło się spotkanie wielkanocne dla mieszkańców Miasta i Gminy Iwaniska oraz zaproszonych gości pt. „Wielkanocne  śniadanie” w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego przywitania gości przez Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Iwaniska, Posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca oraz gospodarza spotkania Pana Burmistrza Miasta i Gminy Iwanisk Marka Stańka. Pan poseł złożył życzenia wszystkim mieszkańcom gminy z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych oraz podkreślił w swoim przemówieniu tradycje patriotyczne tego miejsca. Wyjątkowość świąt Zmartwychwstania Pańskiego napełnia nas nadzieją abyśmy z optymizmem patrzyli w przyszłość-powiedział Krzysztof Lipiec.

Biesiadowanie przy wspólnym stole rozpoczęło się od modlitwy i poświęcenia pokarmów przez ks. proboszcza Parafii Iwaniska Leszka Zajezieskiego, który również złożył wszystkim uczestnikom życzenia świąteczne.

Uroczyście nakryte i udekorowane stoły uginały się od przygotowanych dań i wypieków. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy tj. KGW z Iwanisk, Przepiórowa, Mydłowa, Kujaw, Ujazdu, Radwana, Łopatna, Marianowa, Boduszowa, Kamieńca, Wojnowic, które z dużym zaangażowaniem wzięły udział w przygotowaniu dań. Bogate menu składało się z tradycyjnych regionalnych dań: barszczu białego z białą kiełbasą i jajkiem, barszczu czerwonego z uszkami, zalewajki, jajek faszerowanych, szyneczki, galaretki, bigosu oraz różnych sałatek. Nie mogło zabraknąć wypieków wielkanocnych, na które składały się babki drożdżowe lub ucierane z rodzynkami, lukrem i czekoladą oraz mazurki, szarlotki i serniki.

Przedstawicielki kół wraz z członkami swoich kół miały za zadanie zaprezentować swoje wykonane tradycyjne dania i króciutko o nich opowiedzieć. Nie zabrakło również strażaków OSP z terenu gminy.

Strażacy z OSP z Iwanisk przynieśli ze sobą taraban, którego brzmienia niestety nie można było zaprezentować ponieważ jego brzmienie można jedynie usłyszeć podczas  prezentacji nocą z soboty na niedzielę Wielkanocną i podczas rezurekcji w kościele pw. Św. Katarzyny w Iwaniskach. Opowiedzieli też o tej wiekowej tradycji tarabanienia w Iwaniskach przed domami panien.

Spotkanie odbyło się niezwykle uroczyście z podtrzymaniem tradycji obchodzenia Świąt Wielkanocnych. Pan Krzysztof Lipiec ze wzruszeniem dziękował za zaproszenie i miłą rodzinną atmosferę. Miła atmosfera udzieliła się wszystkim. Spotkanie było okazją do wspólnej rozmowy i  wymiany przepisów wielkanocnych.

Całą uroczystość poprowadziła sekretarz miasta i gminy Iwaniska Wiesława Słowik. W spotkaniu wzięło udział ok. 300 osób z terenu całej gminy oraz zaproszonych gości.

W spotkaniu w Zamku Krzyżtopór uczestniczyli: dyrektor biura poselskiego Małgorzata Pruś, sekretarz wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości Daniel Walas, prezes Radia Kielce Janusz Knap, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Kowalska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Cezary Miśkiewicz, radni Rady Miejskiej w Iwaniskach oraz sołtysi z terenu miasta i gminy Iwaniska.

Podziękowania składamy dla Pana Brunona Sadowskiego naszego przedsiębiorcy Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Iwaniskach za ofiarowanie produktów wędliniarskich na przygotowanie śniadania wielkanocnego.

Patronat nad uroczystością objęło TVP3, Radio Kielce oraz Echo Dnia.