W dniu 11 sierpnia w Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe 44 pary z terenu Miasta i Gminy Iwaniska świętowało jubileusze 50-lecia pożycia małżeńskiego. Wszystkie pary otrzymały z rąk Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza oraz Posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca medale wręczane w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Kowalczykiem wręczyli pamiątkowe puchary upamiętniające nadanie praw miejskich Iwaniskom, które to nastąpiło 1 stycznia 2022 roku, róże, a także listy gratulacyjne dla każdej z par.

Świętowanie na zamku poprzedziła uroczysta msza święta w intencji 50-lecia pożycia małżeńskiego , która była prezentem od Burmistrza Marka Stańka oraz Sekretarz Miasta i Gminy Iwaniska Wiesławy Słowik, której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach ks. Kan Leszek Zajezierski. 

Jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego jest uroczystością, w której uczestniczymy z wielkim wzruszeniem. Świętowanie rocznicy ślubu to wyjątkowa okazja, aby z refleksją spojrzeć w przeszłość. Gratuluję Państwu dożycia wspólnie tak pięknego jubileuszu. Od tego czasu, kiedy to 50 lat temu zawierając związek małżeński, wiedliście Państwo wspólne życie, pokonując trudności jakie stawiały Wam na drodze los. Przeżywając wspólnie ten czas, czas małżeństwa daliście świadectwo, wzór oraz piękny przykład dla młodego pokolenia, które w dzisiejszym świecie nieraz nie bierze odpowiedzialności za tak doniosłą instytucję jaką jest instytucja małżeństwa – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek.

 – Wypada tylko gratulować parom, które w miarę szczęśliwie doszły do tego fajnego wieku. Z drugiej strony mają świadomość, że kawał życia za nimi, ale z pewnością po drodze wiele dobrego się wydarzyło – powiedział Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz

 – Należy się im pokłon i szacunek, bo przez 50 lat przetrwali w związku małżeńskim i można powiedzieć, że w dzisiejszych niełatwych czasach, to pewne bohaterstwo, bo sobie poradzili. Są pokazywani jako wzór, szczególnie dla młodych pokoleń – powiedział Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

Podczas uroczystości zabrali głos Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwaniskach Wiesław Kowalczyk, który w imieniu swoim oraz Wiceprzewodniczących Zofii Kowalskiej i Cezarego Miśkiewicza złożył życzenia i gratulacje dla jubilatów.   

Zwieńczeniem tej podniosłej uroczystości był występ uczennic z PSP w Mydłowie Klaudii Kołomańskiej oraz Wiktorii Chmielowiec, uczennicy z PSP w Ujeździe Emilii Rybak, a także byłej już uczennicy PSP w Iwaniskach Weroniki Sośniak, a także uroczysty obiad.   

50-lecie pożycia małżeńskiego świętowali Maria i Bronisław  Antonik, Bogumiła i Jan Bień, Zofia i Zygmunt Chruściel, Danuta i Józef Dyka, Barbara i Jan Dziadowicz, Maria i Józef Flisek, Marianna i Kazimierz Gajewscy, Janina i Józef Gaweł, Zofia i Stanisław Gierach,  Katarzyna i Józef Głowaccy, Kazimiera i Marian Gołyscy, Maria i Henryk Góreccy, Agnieszka i Stanisław Hołody, Dorota i Józef Janik, Krystyna i Stanisław Jarosz, Jadwiga i Adam Jeż, Marianna i Marek Kałuccy, Teresa i Józef Kazimierscy, Zofia i Kazimierz Kijanka, Maria i Józef Kokosa, Krystyna i Andrzej Komorowscy, Janina i Czesław Kujszczyk, Krystyna i Henryk Leszczyńscy, Zofia i Stanisław Malińscy, Jadwiga i Józef Nogaj, Marianna i Franciszek Nowak, Kazimiera i Stanisław Olszańscy, Halina i Eugeniusz Orkisz, Marianna i Tadeusz Orłowscy, Leokadia i Jan Ostatkiewicz, Maria i Henryk Pietrzyk, Zofia i Stanisław Rusak, Anna i Zdzisław Rybak, Marianna i Ryszard Skrzatek, Wanda i Władysław Stańczak, Stanisława i Władysław Staniek, Wanda i Zygmunt Stępień, Danuta i Jan Struscy, Janina i Ryszard Szczepańscy, Leokadia i Władysław Szemraj, Kazimiera i Henryk Tomczyk, Jadwiga i Lucjan Wieczorek, Wiesława i Jan Wykurz, Zofia i Kazimierz Zaroda.