W Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe rozwija się kreatywność i pasje dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I -VIII poprzez zaangażowanie ich w różnorodne przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym.

Priorytetem działań placówki jest idea rozwoju każdego ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnych cech, potrzeb, możliwości, zainteresowań i wrodzonych predyspozycji.

Od 1września 2020 roku w szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Innowacyjnie i z pasją”, w ramach którego kalendarz imprez i uroczystości szkolnych został wzbogacony o tzw. „święta nietypowe”. Dni te są znakomitą inspiracją do zabaw dla dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych oraz sposobem na kreatywne spędzanie czasu wolnego dla uczniów klas I-VIII, którzy ze względu na pandemię koronawirusa uczestniczą w nich w formie zdalnej.

Projekt rozpoczął się od zorganizowania obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, który był okazją do budowania pewności siebie, odkrywania pasji i pobudzenia wyobraźni dzieci i młodzieży ze szkoły w Ujeździe.Podczas różnorodnych zajęć uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, zdolnościami i odwagą, rozmawiali o talentach i rozwijaniu skrzydeł oraz próbowali swoich sił podczas zajęć z kropkowania. W ramach projektu powstały prace plastyczne z kropką w roli głównej, a także „drzewa talentów”. Największym powodzeniem cieszyła się „wykropkowana” fotobudka.

Był też Światowy Dzień Uśmiechu, podczas którego wolontariusze podczas przerw szukali najbardziej roześmianych twarzy. Tego dnia wszyscy częściej się do siebie uśmiechali, przekazywali sobie dobre słowo, a dzieci z oddziałów przedszkolnych otrzymały żółte elementy odblaskowe.

W kalendarzu szkolnych świąt nietypowych znalazł się również Dzień Kredki, obchodzony pod hasłem „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…”. Rysowanie i malowanie kredkami sprawiło dzieciom nie tylko świetną zabawę, ale również rozwijało ich zdolności manualne.Tego dnia wychowankowie oddziałów przedszkolnych układali kredki według podanego wzoru, kolorowali rysunki, śpiewali „kredkowe”piosenki oraz uczestniczyli w „kredkowym kodowaniu”. Z kolei uczniowie z klas I – III wykonali piękne kolorowe prace o różnorodnej tematyce. Rysowali ulubione postacie z bajek, pluszowe misie, ulubione zwierzątka. Uczniowie klas IV – VIII udowodnili natomiast, że malować kredkami można w każdym wieku. Ich prace plastyczne przedstawiały najpiękniejsze zakątki i zabytki Małej Ojczyzny między innymi sąsiadujący ze szkołą w Ujeździe Zamek Krzyżtopór.Dzień Kredki uatrakcyjniła „Kredkowa fotobudka”, przy której można było zrobić zabawne zdjęcie.

Kolejne nietypowe święto w szkole w Ujeździe obchodzone w oddziałach przedszkolnych to Dzień Myszki Miki. Wszystkie dzieci przebrane za Myszkę Miki i Myszkę Mini oglądały bajkę „Klub Przyjaciół Myszki Miki”, odtańczyły taniec „Hej ho!”,  kolorowały ulubionych bohaterów oraz sprawdziły swoją wiedzę ze znajomości bajki. Liczne atrakcje związane z postaciami z bajki Disneya dostarczyły najmłodszym mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Świętowano również Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, podczas którego powstały ordery życzliwości, kartki z pozdrowieniami dla kolegów i koleżanek z klasy. Uczniowie opiekowali się zwierzętami domowymi, pomagali rodzicom w codziennych obowiązkach domowych. Nie zapomnieli również o instytucjach takich jak Domy Dziecka. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień upłynął na przesyłaniu sobie pozdrowień i miłych słów. Słowa „Pozdrawiam”, „Miłego dnia”, „Moja klasa jest najlepszą klasą na świecie”, „Uśmiechnij się” itp. sprawiły radość niejednemu uczniowi, czy też nauczycielowi.

Projekt zakończyły obchody Dnia Anioła. To szkolne święto przybliżyło dzieciom istotę bycia aniołem dla drugiej osoby. Wystarczyło tylko podzielić się fajną wiadomością, grzecznie ukłonić, posłać piękny uśmiech.Uczniowie przygotowali prace plastyczne przedstawiające anioły wykonane w różnych technikach oraz domowe wystawy aniołów.

- Działania podejmowane w ramach szkolnych obchodów świąt nietypowych ukierunkowane były na wszechstronny rozwój uczniów już od najmłodszych lat. Wszystkie inicjatywy rozwijały aktywność twórczą dzieci i młodzieży oraz aktywizowały i uatrakcyjniały pracę dydaktyczno-wychowawczą. Ciekawe i innowacyjne metody kształcenia uczą naszych wychowanków kreatywności i inspirują do rozwijania ich pasji- mówi Marcin Urbański, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe – Marcin Urbański.