Zarówno przedszkolaków, jak i najmłodszych uczniów ze szkoły w Ujeździe pasjonują różnego rodzaju zajęcia, na których mogą przeprowadzać eksperymenty i bezpośrednio zetknąć się ze światem zjawisk przyrodniczych.

W kwietniu i maju 2021 roku dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć „Zabawy i sztuczki małego chemika”, których celem było rozwijanie kompetencji kluczowych i kształtowanie właściwych postaw i umiejętności. Mali naukowcy otrzymali fartuchy, okulary i rękawice i wykonywali doświadczenia razem z nauczycielem chemii. Zapoznali się również  z podstawowym sprzętem wykorzystywanym w laboratorium oraz odpowiedzialną pracą chemika. Wszystkie eksperymenty były bezpieczne i dostosowane do wieku dzieci oraz budziły ich ogromne zainteresowanie.

Jednym z ciekawszych doświadczeń dla dzieci była lampa – lawa. Do tego eksperymentu wykorzystały olej, barwniki i tabletki musujące. To było niezwykłe widowisko, podczas którego eksperymentatorzy ze szkoły w Ujeździe stworzyli swój własny wulkan.Wielkie emocji wzbudziło również wykonanie  słoniowej pasty do zębów oraz kolorowego mleka dla kota.

Uczestnicy pokazów chemicznych  dowiedzieli się także, jak w  bardzo prosty sposób, w warunkach domowych sprawdzić, z jakich barwików skomponowane zostały poszczególne kolory flamastrów, czy też tuszu.  Przy okazji poznali  jak z użyciem talerza, ręcznika kuchennego i octu sprawdzić z ilu kolorów składa się czarny flamaster. Dzieci mogły też wziąć udział w doświadczeniu, podczas którego otrzymywały wielobarwny efekt kameleona przy pomocy substancji, które można znaleźć w domu.

Wszelkiego rodzaju doświadczenia budzą w dzieciach ciekawość świata oraz dostarczają im dużo radości, ponieważ uwielbiają one odkrywać to, co nowe i nieznane. W naszej pracowni mali chemicy mogą się bezpiecznie bawić pod okiem nauczycieli, mówi Marcin Urbański – dyrektor szkoły w Ujeździe. Jest to możliwe dzięki staraniom wójta Gminy Iwaniska – Marka Stańka, który w 2019 roku ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej doposażył szkołę w nowoczesny sprzęt wykorzystywany do nauki chemii, biologii, geografii i fizyki, dodaje dyrektor.