W Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe przywiązuje się ogromną rolę do ochrony drzew i dbałości o środowisko. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie mają możliwość uczestniczenia w cyklicznych akcjach mających na celu rozbudzanie ich świadomości ekologicznej.

W dniach od 11.10.2021 r. do 13.10.2021 r. w szkole realizowany był projekt edukacyjny „Zdrowe drzewo to wspólne dobro” koordynowany przez Agnieszkę Glibowską.

Działania rozpoczęły się od oglądania filmów i bajek edukacyjnych o tematyce związanej z   ochroną środowiska, a w szczególności rolą drzew dla życia na Ziemi. Po projekcji i wspólnej rozmowie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie, że będą kochać i chronić zwierzęta i rośliny oraz wykonały prace przestrzenne swoich drzew.

Nie obyło się również bez warsztatów przeprowadzonych przez zaprzyjaźnionego ze szkołą w Ujeździe, Andrzeja Zagnieńskiego – pracownika Nadleśnictwa Łagów. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek na temat lasów. Dowiedziały się również, jak ogromną rolę pełnią drzewa dla czystości powietrza, a tym samym zdrowia człowieka.Leśniczy opowiedział o swojej pracy, usystematyzował wiadomości na temat sadzenia i pielęgnacji drzew.

W działania ekologiczne włączyły się także Szkolny Klub Wolontariatu i Szkolna Kasa Oszczędności, których członkowie przeprowadzili warsztaty plastyczne dla przedszkolaków. Korzystając z pomocy swoich starszych koleżanek mali majsterkowicze z przyniesionych wcześniej liści, szyszek, kasztanów i żołędzi stworzyli przepiękne ludki, ptaki oraz inne dziwne stworki i dekoracje. Z darów jesieni powstały także skarbonki i logo SKO. Autorzy wszystkich prac wykazali się pomysłowością i kreatywnością.

Na zakończenie projektu edukacyjnego „Zdrowe drzewo to wspólne dobro” na placu szkolnym zostały posadzone sadzonki drzew przekazane przez Pana Andrzeja Zagnieńskiego w ramach akcji #sadziMYzainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.