Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe  zawsze przywiązywała uwagę do kształcenia patriotycznych postaw swoich uczniów. Czyniła i czyni to ucząc o narodowych dziejach, polskiej literaturze i sztuce, pielęgnując ojczysty język, wychowując i przygotowując uczniów do roli odpowiedzialnego człowieka i obywatela.

W związku z 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja podjęto wiele inicjatyw,których celem było przybliżenie wiedzy o drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawie zasadniczej.Obchody zainicjowało wprowadzenie flagi i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odbyła się część artystyczna. Uczniowie w spektakularny  sposób przedstawili  najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja. Dzięki świetnie dobranym strojom oraz dialogom postaci historycznych można było poczuć klimat tamtych dramatycznych dla Polski zdarzeń.

Uczniowie odwiedzali również pobliskie Miejsca Pamięci Narodowej oraz przydrożne krzyże i kapliczki. Dekorowali okna swoich domów, oglądali filmy historyczne poświęcone tamtym wydarzeniom.

Wyrazy podziękowania kieruję do dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – Elżbiety Charymskiej za współpracę przy organizacji uroczystości, mówi Marcin Urbański – dyrektor PSP w Ujeździe. Dziękuję również rodzicom i uczniom, którzy 3 maja w przeróżny sposób przyłączyli się do naszej szkolnej lekcji patriotyzmu, dodaje dyrektor.