Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Oblicze Edukacji realizowała innowacyjny projekt „Tu#programujeMY”, którego celem jest rozwój kompetencji cyfrowych i medialnych, w szczególności z zakresu nauki i nauczania programowania nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów klas 1-3 publicznych szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego.

Projekt był dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Dzięki udziałowi w projekcie szkoła została wyposażona w cztery nowoczesne roboty edukacyjne Dash. Korzystając z tabletów i dedykowanych dla robota aplikacji mali programiści z Ujazdu tworzyli sekwencje zdarzeń używając do tego prostego interfejsu. Odbyli również zajęcia z trenerem z zewnątrz,który w bardzo ciekawy i przyjazny sposób przybliżył im aspekty kodowania i programowania. Uwieńczeniem projektu była wycieczka do Akademii Nauki i Rozwoju Piękny Umysł w Kielcach i uczestnictwo w warsztatach z robotyki. Nauka w towarzystwie jednookiego Dasha była dla dzieci ogromną przyjemnością i sprawiała wiele radości oraz dostarczała uśmiechów na ich twarzach.

Projekt był również okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu programowania dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Wzięli oni  udział w webinarium z wykorzystaniem platformy internetowej a na potrzeby realizacji projektu  otrzymali tablety wraz z oprogramowaniem.