„O takiej Polsce marzę” - Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz tym razem spotkał się z młodzieżą z klas ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach.

To już kolejna debata z młodzieżą województwa świętokrzyskiego dotycząca marzeń oraz wizji młodych ludzi na temat  przyszłości naszego kraju. Celem spotkania, które przebiegało w formie luźnej rozmowy było zaproszenie uczniów do dyskusji o Polsce – ojczyźnie, która sprzyja młodym ludziom do pozostania w rodzinnych stronach pośród tradycji i atmosfery, której nie ma w żadnym innym miejscu. „To dla mnie bardzo ważne aby wsłuchać się w głos tych, którzy niebawem wejdą w dorosłość i aktywność społeczną” – powiedział Wojewoda. Młodzi ludzie mieli ogromną okazję, aby wyrazić swój głos, opowiedzieć o marzeniach i wizjach w sprawach ważnych dla wspólnej przyszłości naszego miasta oraz regionu województwa świętokrzyskiego i całej Polski. Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Iwaniska Markiem Stańkiem oraz dyrektorem PSP w Iwaniskach Anna Michalską-Kapsiak obejrzeli maszty, które staneły przy PSP w Iwaniskach, dzięki udziałowi gminy Iwaniska w projekcie "Pod biało-czerwoną". Celem projektu "Pod Biało-Czerwoną" było m. in. upamiętnienie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz budowa wspólnoty i wzmocnienie idei zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Projekt realizowany był pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Projekt "Pod Biało-Czerwoną" zakładał sfinansowanie przez Rząd zakupu masztów i flag w każdej gminie w Polsce dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.  Głosowanie trwało do 11 listopada 2020 r., a ogłoszenie wyników zbiórki i opublikowanie listy gmin objętych programem "Pod Biało-Czerwoną" nastąpiło na początku 2021 roku. W ramach II etapu tego projektu, Gmina Iwaniska złożyła wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego i po jego rozpatrzeniu otrzymała dofinansowanie w wysokości 6 591,18 zł, czyli 100% kosztów realizacji zadania.  Nasza Gmina jako jedna z 1514 w Polsce i jedna z 55 w województwie świętokrzyskim, otrzymała środki na zakup trzech masztów z flagami biało-czerwonymi. "Serdecznie podziękowania należą się  Prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu za zaangażowanie w rządowy projekt "Pod Biało-Czerwoną". Warunkiem uzyskania środków na inwestycję było poparcie mieszkańców, którzy mogli oddać głos na swoją gminę poprzez wypełnienie ankiety na stronie internetowej. To dzięki zaangażowaniu  Pani Sekretarz Miasta i Gminy Iwaniska Wiesławy Słowik i pracowników Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach oraz  wszystkich, którzy oddali głos na naszą gminę możemy dziś podziwiać razem z Panem Wojewodą te piękne maszty”  - powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek. Po zakończonej lekcji patriotycznej Burmistrz wręczył Panu Wojewodzie kwiaty i podziękowanie za współpracę oraz przekazanie środków finansowych na realizację zadań samorządowych. Pani Dyrektor Anna Michalska Kapsiak wraz z uczniami także podziękowała Panu Wojewodzie za przeprowadzenie debaty w PSP w Iwaniskach wręczając kwiaty.